Informační systém školy  baka2oom  HTTPS přístup

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

V rámci oslav výročí Sametové revoluce žáci 9. A a 9. B návštívili pod vedením paní učitelky Vaníčkové a Nožičkové Knihovnu Václava Havla, která shromažďuje, zkoumá, zveřejňuje, šíří a hájí myšlenkový, literární a politický odkaz velké postavy moderních českých dějin - spisovatele, dramatika, myslitele, bojovníka za lidská práva a československého a českého prezidenta. Zabývá se také osobnostmi, událostmi a jevy, které s odkazem Václava Havla souvisí. Po zajímavé přednášce si žáci prohlédli expozici „Václav Havel aneb Havel v kostce“.
Další zastávkou byla návštěva Motýlího domu, který napodobuje džungli v oblasti slavného kambodžského chrámu Angkor Vat a podobné jsou i podmínky, ve kterých tu motýli žijí. Cestou k autobusu jsme nasáli vánoční atmosféru na Václavském náměstí, kde si děti koupily něco k jídlu a drobné dárky.

Ing. Pavlína Nožičková

Načerpat vánoční atmosféru se žáci prvních tříd vydali na Zámek Karlova Koruna do Chlumce nad Cidlinou. Uvnitř zámku jsme navštívili jednotlivé světnice, které byly vyzdobeny dle vánočních zvyků jednotlivých států. Během chvilky jsme tak procestovali Rusko, Itálii, Ameriku a Norsko. Nezapomněli jsme ani na Vánoce v Čechách, kde nosí dárky Ježíšek, a ke štědrovečerní večeři se podává smažený kapr či řízek s bramborovým salátem. Zážitkem pro nás byl rozhovor s moderátorkou Českého rozhlasu, která nás zastihla při putování Ruskem. Ježíškovi jsme do pošty vhodily dopisy a už teď se těšíme, co pěkného nám pod stromeček nadělí.

Mgr. Tomková Kebortová Martina, Mgr. Tobolková Irena

Co napsali žáci o exkurzi:
„Jelikož se teď v přírodovědě učíme o vesmíru, tak nás paní učitelky vzaly na výlet do Hvězdárny a planetária v Hradci Králové. Už po cestě tam bylo v autobuse veselo. Když jsme dorazili, dostali jsme čas na prohlídku fotografií z vesmíru a modelů vesmírných raketoplánů. Po prohlídce jsme se přesunuli do promítacího sálu a usadili se do měkkých sedadel. Na obloze, která se nad námi objevila, jsme pozorovali hvězdy, souhvězdí i galaxie. Cestovali jsme k různým planetám. Po zajímavém vyprávění nám pustili film Polaris o tučňákovi a ledním medvědovi a jejich cestě vesmírem.
V druhé části prohlídky jsme se přesunuli do kopule hvězdárny a zde si prohlédli obří dalekohled, který nám připomínal dělo. Na závěr jsme si mohli koupit suvenýry. Před odjezdem jsme stihli i společnou fotografii. Na hvězdárně se nám moc líbilo a doufáme, že se sem ještě jednou podíváme.“

V úterý 12.11.2019 jsme navštívili Městskou knihovnu a Ulrichovo náměstí v Hradci Králové. Proč? Protože si myslíme, že je důležité dětem připomínat dobu nedávno minulou, dobu, kterou si pamatujeme z našeho dětství a o které víme, že podporovala nenávist, zlo a nedemokratické způsoby chování.
Knihovnice z hradecké knihovny, „vymóděné“ v dobovém oblečení, dětem přiblížily na několika stanovištích osobnosti komunistické éry i sametové revoluce a důležité historické události. Žáci si tak vyzkoušeli na vlastní kůži výslech STB, snažili se porozumět pojmům jako je cenzura, propaganda či mladí svazáci. Také jsme si zadali domácí úkol a tomuto tématu se budeme věnovat i 22. 11., kdy na naší škole proběhne projektový den.

Druhou částí našeho úterního putování do Hradce králové byla procházka na Ulrichovo náměstí, kde lidé staví papírovou zeď z krabic jako připomenutí si událostí, které se tu odehrávaly před 30 lety. Více najdete ve fotogalerii.

Mgr. Zuzana Sirotková, Mgr. Lenka Syrová

Ve čtvrtek odpoledne jsme s kroužkem vydali do Jičína do Centra přírodních věd. Objednali jsme si jasnou oblohu, a tak jsme mohli pozorovat Měsíc, Saturn a jeho prstence a Jupiter s jeho 4 měsíci. Pozorování bylo doplněno o zajímavý astronomický výklad, všichni jsme měli radost, že tentokrát nám počasí opravdu přálo. Večer jsme si povídali o tom, že "šaty dělají člověka", zamysleli se nad ekologickým filmem Krev v mobilu a zakončili tak náš Ekoden na Karlovce, který byl plný zážitků již od rána. Ranní společné zpívání na školním dvoře, připomenutí si Mezinárodního dne Ekoškol a plnění úkolů z Ekovýzvy nás po celý den zaměstnávalo a je nutno říct, že nás to i moc bavilo. Však se přijďte podívat na naši zeměkouli k nám do školy - před vchodem do školní jídelny. Takže někdy zase příště!

Mgr. Zuzana Sirotková

Školní družiny Kopretina, Broučkové a Berušky pořádají výlet s vánoční atmosférou pro děti a rodiče na Zámek Žleby. Výlet se uskuteční 4. prosince 2019. Odjezd ve 13.00 hodin, návrat v 17.30 hodin. Cena: děti 250 Kč, dospělí 280 Kč.

Těšíme se na vás!

 

Ráno jsme se v 8 hodin sešli u ZŠ Karla IV., abychom se vypravili na výlet. Nejprve jsme zavítali do Hronova, kde jsme viděli Jiráskovo divadlo, navštívili jsme rodný dům Aloise Jiráska a přilehlý park se sirnými prameny, kde vše hlídal ostrým zrakem sám Alois Jirásek.

Poté jsme se pohodlným autobusem přemístili do Police nad Metují. Zde jsme měli možnost navštívit muzeum Merkuru, papírových modelů, historickou školu a místní klášter, kde byla krásná kaplička, výmalba stropů, vyřezávané domovní erby a výstava historických lyží, saní a bruslí.

Na závěr našeho putování nás čekaly Teplické skály. Nejprve jsme se na pochod skalami posilnili v místní restauraci a poté jsme se mohli vydat za krásami podzimní přírody. První jsme zdolali 300 schodů na vyhlídku Střmen a dále jsme pokračovali po vyhlídkovém okruhu. Zde jsme spatřili spousty krásných skalních úkazů přírody, mezi nimiž byl vyobrazen i patron naší školy, sám císař Karel IV. Po celou dobu vycházky doplňovaly dětičky kartičky, až zjistily tajenku a na konci okruhu na ně čekal ukrytý poklad, ze kterého měly obrovskou radost. Výlet byl úžasný a moc děkujeme panu řediteli Mgr. Janu Bohdaneckému za jeho uskutečnění.

Za rodiče napsala pí Eva Jirsáková

Žáci čtvrtého ročníku se ocitli v době posledních lovců mamutů. Vyzkoušeli si práci s pazourkovými nástroji, v exteriéru navštívili repliky obydlí, házeli s oštěpem. Zahráli si na první zemědělce a ochutnali pravěkou obilnou placku.

Zveřejněno v Exkurze a výlety

Dnes ráno jsme vyráběli v týmech stavby ze špejlí a raketu pro kosmonauty, kterou jsme testovali venku. Dopoledne jsme hráli hry venku a po obědě nás čekala šipkovaná, střelba ze vzduchovek a další hry. Zítra kolem oběda nás očekávejte!

 

Žáci 6. tříd

Zveřejněno v Exkurze a výlety

Ekoplacka

Kontakt

 

ZŠ Nový Bydžov

Karla IV. 209, 504 01 Nový Bydžov
IČO: 62690957 | DIČ: CZ62690957

Tel.: 495 490 330
Email: info@karlovka.cz 

Datová schránka: kztmqbs

kontakt  obálka1

Spolupracují s námi

 tereza sstr  eo servis

novy-bydzov

knihovna

ekokom

sever-logo-nove-male

fotovalenta

 

 

Logo s www

 

sablonyIIweb