Informační systém školy  baka2oom  HTTPS přístup

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

I u nás ve škole jsme si užili masopustní veselí. Nejprve jsme si povídali o masopustním období = od Tří králů až po Velikonoce. Děti společnými silami vypracovaly pracovní listy, z kterých se dověděly, co je to TUČNÝ ČTVRTEK, TANEČNÍ NEDĚLE, MASOPUSTNÍ ÚTERÝ a POPELEČNÍ STŘEDA. V křížovkách vyluštily názvy jednotlivých masek, které se nejčastěji objevují v masopustním průvodu. Zřejmě poprvé slyšely slova: laufr, klibna, brůna, slaměný,…
Po hravém učení následovalo plnění zábavných úkolů. Děti se rozprchly na různá stanoviště. Ten, kdo přinesl vyplněnou hrací kartu, obdržel diplom se svým portrétem klauna. Závěr celého dne jsme prožili v tělocvičně, kde si děti z obou tříd společně zasoutěžily.

Ve čtvrtek 20. února jsme se vydaly za nevšedními zážitky do Prahy. Nejdříve jsme navštívily hudební program v Rudolfinu, kterým provázela známá herečka Martha Issová v režii Alice Nellis. Hodinové setkání s vážnou hudbou umocnil fakt, že jsme seděly v první řadě a několikrát se i dostaly ke slovu. V programu jsme si vyslechly ukázky známých děl - Vltava, Svita, Labutí jezero, Pohádka, Podivuhodný Mandarín aj. Martha byla vtipná, elegantní, zajímavá a její vystoupení celému představení dávalo lehkost, zábavnost a přiblížilo tak krásu vážné hudby mladším posluchačům. V odpolední části našeho výletu jsme navštivily Neviditelnou výstavu - kdo jste ještě nezažil tuto zkušenost, tak ji vřele doporučujeme! Byl to den plný krásné hudby, slavnostní atmosféry a nevšeních zážitků. A kam příště? Určitě opět za poznáním...

za 7.A a 8.C třídní učitelky Z.Sirotková a L. Syrová

V sobotu 8. 2. 2020 se v Jiráskově divadle uskutečnil tradiční společenský ples Karlovky, který naše škola pořádá ve spolupráci se SRPŠ při ZŠ Karla IV. Ples zahájil patron školy Karel IV., k tanci hrála hudební skupina Fanda a jeho banda. O předtančení se postaral náš žák 9. A Matěj Donát s partnerkou, kteří trénují v taneční škole TAK Dance Krok Hradec Králové a sólistky taneční skupiny Diamonds Nový Bydžov.

Děkujeme členům SRPŠ za přípravu plesu a sponzorům za bohatou tombolu. Budeme se těšit zase příští rok!

V rámci projektu Edison nás navštívili studenti z vysokých škol z různý koutů planety Země. Přijeli k nám studenti z Taiwanu, Jižní Koreje, Indie, Indonésie a Gruzie. Cílem projektu bylo seznámit žáky s kulturami, zvyky a tradicemi nejrůznějších zemí. Naši žáci měli jedinečnou příležitost otestovat si své znalosti angličtiny a uvědomit si, že díky znalosti cizího jazyka padají jakékoliv bariéry při dorozumívání. V mimoškolní době byli studenti ubytováni v hostitelských rodinách, které jim poskytly potřebné zázemí včetně dopravy do školy a stravy. Tímto bych chtěl všem rodinách, které se do projektu zapojily, moc poděkovat.
Zahraniční studenti si pro naše žáky připravili poutavé vyprávění a atraktivní prezentace se spoustou zajímavých informací z geografie, historie, ale i každodenního života. Během týdne jsme také společně zažili spoustu mimoškolních aktivit. Byli jsme na prohlídce města, vyjeli jsme na výlet do Kutné Hory, zahráli si bowling. Ve středu jsme zorganizovali tzv. Global Village. Jednalo se o „miniaturní veletrh“ všech zúčastněných zemí, kde studenti prezentovali lahůdky ze svých národních kuchyní, byli oblečeni v tradičních národních krojích, případně si mohli vyzkoušet psaní svého jména v cizím jazyce.
V dohledné době bychom rádi tuto akci zopakovali a přivítali u nás studenty z dalších zemích.

Podívejte se do fotogalerie, jak celý týden na naší škole fungoval. Doporučujeme rovněž i video, ve kterém cizinci společně se žáky zpívají českou hymnu!

Mgr. Jiří Drahorád

Z pohledu učitelky... do školy přivezli studenti svěží vítr. Konečně jsme mohli všichni oprášit své jazykové dovednosti a ukázat, že jsme škola, která je otevřená, moderní a kde globální výchova není jen kapitola v učebnici.
Z pohledu své dcery (16 let) ... stejní superhrdinové z filmu, stejné písničky se hrají a zpívají na Taiwanu i v Novém Bydžově. Instagram všechny propojuje, sbližuje, super zkušenost.
Z pohledu manžela... zpočátku mírné obavy, v závěru zjištění, že poznat skromné a chytré lidi z různých částí světa je velmi inspirující. Seznámení s čínštinou, stravování pomocí hůlek, politická situace na Dálném východu... to vše nás posouvá zase o kousek o dál.
Z pohledu matky a hospodyně... ranní pozvolné vstávání, netradiční chutě, neobvyklé zvyky, zajímavá kuchyně, ale také obrovská skromnost, úcta a pokora. To byla naše Sandy z Taiwanu.
Z pohledu syna (14 let)... legrace, zábava a zjištění, že angličtina i s pomocí rukou, mimiky, gest nás sbližuje a že ta dřina ve škole prostě za to stojí. O Sandy: "Sandy byla velmi milá a laskavá. Čekal jsem ji trochu menší, ale nakonec jsem si zvykl. Sandy byla nejhodnější Taiwanka, kterou jsi potkal a asi potkám!" :-)
Z pohledu našich přátel... viděli jsme, že bychom to také zvládli. Určitě do toho půjdeme příště s vámi!
Z pohledu mých kolegů ve škole... náročné, složitá koordinace, skvělá spolupráce s rodiči, rozhodně zajímavá zkušenost, která stála za to.

Na závěr bych chtěla jen dodat, že by člověk neměl dát na první dojem. Že lidé žijící na druhém konci světa mají stejné starosti jako my - stýská se jim po rodině, jsou hrdi na svou zemi, váží si pomoci druhých, snaží se vzdělávat a nabýt mnoho zkušeností pro své další profese. Držím jim pěsti a jsem moc ráda, že jsem jim měla možnost ukázat naši hezkou školu, fajnové děti, milé učitele, vstřícné vedení, naše zvyky, hezkou českou krajinu, nádherné historické památky a nabídnout jim, alespoň na týden, teplo domova.

Mgr. Zuzana Sirotková

Je neděle večer a vzpomínáme na to, jak jsme si přesně před týdnem vyzvedli na terminálu naši Bailey. Ten týden byl krásný, ale bohužel utekl moc rychle. Rozloučili jsme se v sobotu dopoledne, protože studenti vyrazili na víkend do Prahy. Nevěřila bych, že je možné se za pár dní sžít tolik s člověkem, kterého jste dosud neznali (kromě úvodního videa) a hlavně jak prázdno a divno je doma, když odjede...
Jsme všichni moc rádi, že jsme se mohli projektu zúčastnit, Bailey je super, milá, byla s ní sranda, dozvěděli jsme se spoustu informací, ochutnali "spicy noodles", poznali nové lidi a hlavně prožili plno krásných zážitků, které ještě stále zpracováváme.
Oba naši kluci díky tomu získali skvělou školu angličtiny a zjištění, že je potřeba mluvit a učit se, že chyby dělají všichni, ale přesto Vám protistrana rozumí, jenom se nesmíte stydět.
My jsme se zase snažili ukázat Bailey naše zvyky, hry, hudbu a přiblížit život v ČR.
Rádi bychom poděkovali škole za možnost zúčastnit se této akce a hlavně za výbornou organizaci, naplánování aktivit a vstřícnost. Soudě dle našich zážitků i dle ohlasů ostatních žáků to byl velice přínosný týden, ze kterého budou všichni ještě dlouho čerpat.

paní Zahradníčková

21.ledna se v Jiráskově divadle uskutečnil tradiční společenský ples Karlovky, který naše škola pořádá ve spolupráci se SRPŠ při ZŠ Karla IV. K tanci a poslechu hrála Lyra J. Perného, o taneční překvapení se postaral taneční kroužek ZUŠ J. Maláta Nový Bydžov. Ples se povedl a všichni hosté si pochvalovali velmi příjemné prostředí Jiráskova divadla, kterým jsme pro letošní rok nahradili sál Sokolovny. Budeme se těšit zase příští rok.

Zveřejněno v Ples Karlovky

Ekoplacka

Akce školy

Kontakt

 

ZŠ Nový Bydžov

Karla IV. 209, 504 01 Nový Bydžov
IČO: 62690957 | DIČ: CZ62690957

Tel.: 495 490 330
Email: info@karlovka.cz 

Datová schránka: kztmqbs

kontakt  obálka1

Spolupracují s námi

 tereza sstr  eo servis

novy-bydzov

knihovna

ekokom

sever-logo-nove-male

fotovalenta

 

 

Logo s www

 

sablonyIIweb