Informační systém školy

baka2oom  HTTP přístup              baka2oom  HTTPS přístup

středa, 21 prosinec 2011 11:26

Comenius

2 roky projektu Partnerství Comenius (2007 – 2009) Na základní škole Nový Bydžov Karla IV. učitelé vždycky dělali s žáky zajímavé projekty. A tak vznikl nápad podělit se o tyto zkušenosti se zahraničními školami. Na stránkách NAEP/Národní agentura pro evropské vzdělávací programy/ jsme začali hledat a nebylo to snadné.

Pak jsme objevili polskou školu – koordinátora s vhodným obsahem projektu pro základní školu. A nakonec nás bylo šest zemí: Polsko – základní škola Pulawy, Švédsko – základní škola Malmö, Finsko – základní škola Sotkamo, Wales – základní škola Swansea, Řecko – základní škola Rethymno na Krétě a naše „Karlovka“ Nový Bydžov.

Projekt partnerství škol se jmenuje Kořeny a křídla – hledání v evropské kultuře. Podtitul je Čtyři roční období očima dítěte.

A teď k tomu obsahu: příroda, tradice, volný čas dětí, počasí

Tak například podzim na Krétě má úplně jiné kouzlo než podzim ve finském Sotkamo „blízko“ severního polárního kruhu.

Vzájemně jsme si vyměnili spoustu powerpointových prezentací a videí, např. o slavení Vánoc, Velikonoc, o volném čase dětí, ze života školy, které vytvořili žáci. Zjistili jsme,že máme společné evropské kořeny.

Samozřejmě si děti začaly vzájemně dopisovat, ale přiznejme si, ne každá dopisovací dvojice vydržela.

Ale vůbec nejvíce nám dalo osobní setkávání, které se uskutečnilo postupně v každé zemi. V Malmö jsme viděli náročnou práci pedagogů v sídlištní škole, kde ze třiceti žáků ve třídě je asi jeden rodilý Švéd, ostatní mají imigrantské pozadí, většinou muslimské. Do Švédska s učiteli jely i dvě žákyně, které zde bydlely v rodinách, chodily zde do školy a zažívaly život obyčejných Švédů. To byla jedna z nejcennějších věcí.

Škola na Krétě v Rethymno měla skromné vybavení, ale vše vyvážila srdečnost a pohostinnost Řeků.

Ve Walesu jsme viděli ideální podmínky pro práci pedagogů – malinké skupiny žáků, téměř individuální přístup, rodiče s vysokým očekáváním.

Základní škola v Sotkamo ve Finsku je skryta mezi jezery a hlubokými lesy. Žáci se zde učí kromě jiného postarat se sami o sebe. V pracovním vyučování běžně pracují se sekyrou, pilou. Finské školství, jedno z nejlepších v Evropě, je založeno na důvěře. Před několika lety zde zrušili inspekci a za výsledky odpovídá ředitel. Navštívili jsme i málotřídní školu s 30 žáky uprostřed lesů. Do pěti kilometrů se děti musí do školy dopravit samy, většinou na běžkách nebo na kole. Do větších vzdáleností je zdarma doveze školní taxík. Děti oslovují učitele křestním jménem, ale nezneužívají toho. V obou severských zemích, ve Finsku i ve Švédsku mají děti obědy zdarma.

Jako poslední jsme navštívili polskou školu ve městě Pulawy. Tak jako na všech předešlých školách je základní škola do šesté třídy, druhý stupeň se nazývá gymnázium. Na každý předmět zde mají odbornou učebnu, kam se žáci podle svého rozvrhu stěhují. Do Polska s učiteli jelo šest dívek ze sedmých tříd. Byly ubytovány v těch rodinách, jejichž dívky navštívily Nový Bydžov. Chodily do školy, poznaly obyčejný život a mají spoustu zážitků.

Vedle desítek menších vzájemných projektů vznikl i finální produkt: kalendář na rok 2009 s fotografiemi ze života všech šesti škol. Dále děti vytvořily společnou knihu, kde představují svoji zemi a jako poslední vzniklo CD s národními hymnami, písněmi a tanci.

Vraťme se však na Karlovku. Setkání na naší škole v dubnu 2008 bylo hodnoceno jako jedno z nejlepších. 35 učitelů zemí Projektu Comenius bylo slavnostně uvítáno na radnici v Novém Bydžově, následovala prohlídka města s odborným výkladem ředitele muzea, panem Prokopem. Ve škole děti připravily bohatý program- přivítání od samotného Karla IV., patrona naší školy, vystoupení pěveckého sboru Karlováček, country tance Rodeo, vystoupení mažoretek.

Naše škola se chlubí titulem Mezinárodní ekoškola a příští rok jej bude obhajovat. Proto žáci deváté třídy předvedli hostům krátkou scénku o třídění odpadu.

Ale mezi tím vším se diskutovalo o školství, o projektech, které se mají ještě udělat. Za ty dva roky jsme se stali dobrými přáteli.

Závěrem bychom chtěli poděkovat všem učitelům za pomoc s projekty, vedení školy a Sdružení rodičů a přátel školy, které finančně pomohlo dětem uskutečnit výměnné pobyty.

Comenius tým, Základní škola Karla IV.

vos-sos  tereza

gymnazium-novy-bydzov  sstr  eo servis